Odzyskiwanie skasowanych danych MacBook

Odzyskiwanie skasowanych danych Macbook to jeden z najczęstszych problemów wśród klientów serwisów sprzętu Apple. Czasami zdarza się, że przypadkowo usuniemy z komputera ważne dane, zostaną skasowane na skutek działania złośliwego oprogramowania lub dojdzie do uszkodzenia dysku w komputerze. W każdej z wymienionych sytuacji tracimy dostęp do plików, które niejednokrotnie są potrzebne do pracy, nauki lub są jedyną kopią zdjęć z ważnych chwil. W takim przypadku warto spróbować różnych sposobów odzyskiwania skasowanych danych.

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale po skasowaniu plików z poziomu systemu operacyjnego nie zostają one natychmiast trwale wymazane z dysku twardego komputera. Użytkownik traci do nich dostęp, ale w pamięci nadal pozostaje ślad, który umożliwia odtworzenie usuniętych danych. Taka operacja jest możliwa do czasu nadpisania tego obszaru pamięci, czyli umieszczenia tam nowych plików. Dlatego tak istotnym aspektem jest możliwie szybkie zgłoszenie się do specjalisty, który zajmuje się odzyskiwaniem skasowanych danych z Macbooka.

Przestrzegamy przed samodzielnymi próbami odzyskiwania danych z pomocą internetowych poradników i dostępnych programów. Takie działania praktycznie nigdy nie są skuteczne, ponieważ darmowe programy korzystają z niezwykle prostych rozwiązań i algorytmów, które w większości przypadków okazują się słabe do odzyskania plików. W najlepszym przypadku taka próba może zakończyć się niepowodzeniem bez skutków ubocznych, jednak często zdarza się, że efektem działań takich programów są uszkodzone obszary pamięci na dysku czy nadpisanie całości lub części danych do odzyskania. W takiej sytuacji szanse na odzyskanie skasowanych danych w nienaruszonym stanie znacznie maleją, a niekiedy proces przywracania plików staje się niemożliwy do przeprowadzenia.

Niezależnie od typu dysku w Macbooku, odzyskanie danych jest możliwe, jeśli nie zostaną one nadpisane lub w inny sposób uszkodzone. W zależności od tego, czy dysk jest typu HDD, SSD czy SSHD wykorzystuje się podobne metody odzyskiwania danych. Warto jednak pamiętać, że sam proces nie zawsze przebiega w ten sam sposób, co w przypadku klasycznych laptopów i komputerów stacjonarnych z systemem Windows. Apple stosuje własny system operacyjny i niektóre czynności wykonuje się inaczej. Właśnie z tego powodu warto zawsze korzystać z usług serwisów, które specjalizują się w naprawach urządzeń Apple, czyli między innymi Macbooków.