Odzyskiwanie skasowanych danych

Skasowane dane z iMac

Odzyskanie utraconych danych z iMaca nie jest łatwym zadaniem. Z pewnością nie powinni tego próbować amatorzy, zawsze należy skorzystać w przypadku wystąpienia takiego problemu z usług profesjonalnego serwisu. Tylko doświadczony serwisant posiada umiejętności konieczne do przeprowadzenia skutecznego odzyskania utraconych danych, jak również dysponuje on niezbędnym do realizacji takiego zlecenia oprogramowaniem. Samodzielna próba odzyskania danych z urządzenia marki Apple w domu nie jest najlepszym pomysłem i wątpliwe jest to, aby zakończyła się ona sukcesem.

Usunięte dane nie znikają całkowicie w jednym krótkim momencie z dysku iMaca. Są one niewidoczne patrząc z perspektywy systemu operacyjnego komputera, ale wciąż istnieją i zlokalizowane są na jego dysku twardym. To sprawia, że ich odzyskanie jest jak najbardziej możliwe. Warto jednak wiedzieć o tym, że jeżeli właściciel takiego komputera zdecyduje się podjąć próbę samodzielnego odzyskania danych z pomocą np. poleconego mu przez kogoś znajomego programu, może doprowadzić do tzw. nadpisania danych. Efektem tego może być całkowita i nieodwracalna utrata przypadkowo usuniętych danych. W takim przypadku nie pomoże już niestety nawet najbardziej doświadczony serwisant.

Krytyczny moment to nadpisanie utraconych danych, do chwili jego wystąpienia są one jak najbardziej do odzyskania, nawet jeśli dysk komputera uległ uszkodzeniu. Dla doświadczonego fachowca z serwisu nie jest również istotne, jaki rodzaj dysku posiada komputer. Jest on w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji. Często stosowaną w serwisach procedurą jest przeniesienie dysku z wnętrza iMaca klienta do stacji roboczej będącej na wyposażeniu zakładu. Po odpowiednim jej skonfigurowaniu serwisant może przystąpić do czynności zmierzających do odzyskania skasowanych danych.

Warto również zwrócić uwagę na to, że komputery produkowane przez firmę Apple funkcjonują w oparciu o inny system operacyjny niż urządzenia pozostałych marek. Istnieje ryzyko, że pracujący w danym zakładzie serwisant nie będzie posiadał odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak należy obchodzić się ze sprzętem firmy Apple. Należy więc zawsze upewnić się wcześniej, czy dany zakład ma odpowiednie doświadczenie w serwisowaniu urządzeń typu iMac i Macbook, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Odzyskiwanie skasowanych danych MacBook

Przypadkowo usunięte dane to jeden z częściej odnotowywanych przez serwisantów Macbooków problemów, z jakimi zgłaszają się do nich posiadacze tych komputerów. Przyczyną ich utraty może być zarówno działanie wirusa, jak i uszkodzenie dysku. W obu tych przypadkach tracimy możliwość dostępu do ważnych dla nas informacji, np. zdjęć z pamiętnych wakacji, materiałów niezbędnych do wykonywania swoich obowiązków w pracy czy też ważnych dla studenta. Warto wtedy za pośrednictwem doświadczonego w wykonywaniu tego typu zadań serwisu podjąć próbę odzyskania tych jakże cennych dla nas plików. Dla profesjonalisty jest to zadanie jak najbardziej wykonalne.

Większość posiadaczy komputerów ( nie tylko tych marki Apple ) nie wie o tym, że zniknięcie danych z poziomu systemu operacyjnego, na bazie którego dane urządzenie pracuje nie oznacza ( na szczęście dla nich ) całkowitego usunięcia ich z pamięci dysku twardego komputera. Co prawda osoba, która korzysta z danego urządzenia nie ma już do nich dostępu, ale wciąż można pliki te przywrócić. Sytuacja przedstawia się inaczej jeśli nastąpiło nadpisanie tego rejonu pamięci komputera, gdzie znajdują się zaginione dane. Nadpisanie polega na zapisaniu dokładnie w tym miejscu nowych informacji. Powoduje to nieodwracalną utratę danych, na których odzyskaniu tak nam zależało. Wtedy nie pomoże nawet najbardziej doświadczony specjalista z renomowanego zakładu zajmującego się serwisowaniem Macbooków.

Nigdy nie należy podejmować samodzielnych prób odzyskania utraconych danych. Ogólnie dostępne programy, porady znalezione w internecie czy też rady znajomych, którym wydaje się, że są ekspertami w tym temacie to nie są opcje, z których należy tutaj skorzystać. Przykładowo ogólnie dostępne programy działają w oparciu o stosunkowo proste rozwiązania. Nie są one wystarczające do tego, aby umożliwić skuteczne przeprowadzenie tak skomplikowanej operacji, jaką jest przywrócenie utraconych danych. Istnieje również ryzyko, że w wyniku użycia takiego programu nastąpi uszkodzenie pewnych rejonów pamięci na dysku lub też stanie się rzecz najgorsza- nastąpi nadpisanie danych przekreślające jakąkolwiek możliwość ich późniejszego odzyskania. Jak widać zdecydowanie należy powstrzymać się od prób samodzielnego rozwiązania problemu. Taką właśnie poradę z pewnością usłyszycie od każdego doświadczonego serwisanta.

Niezależnie od tego, jaki typ dysku posiada Twój Macbook, przywrócenie usuniętych danych jest zawsze możliwe do momentu ich nadpisania. W przypadku każdego z możliwych rodzajów dysku odzyskuje się dane podobnymi sposobami. Zwykle wygląda to jednak inaczej niż w przypadku komputerów innej niż Apple marki, pracujących w oparciu o system operacyjny Windows. Cechą charakterystyczną komputerów Apple jest to, że stosowany jest w nich stworzony przez tą właśnie firmę system operacyjny. Sposób jego działania w niektórych aspektach może wyglądać inaczej niż w klasycznym, popularnym Windows. Z tego właśnie powodu o pomoc w odzyskaniu utraconych plików należy zwrócić się do takiego zakładu, w którym zatrudnione tam osoby mają doświadczenie w serwisowaniu urządzeń marki Apple.